4 dolog, amivel Te magad lassítod minden nap az anyagcserédet

Olvasási idő: 6 perc

Azt már tudod, mi minden lassíthatja az anyagcserédet, ami rajtad kívül álló ok. Genetika, hormonális problémák, egyéb betegségek – mindezekről itt már írtunk korábban. De vannak olyan tényezők is, amelyekért Te vagy a felelős, amiken, ha változtatsz a mindennapjaidban, azzal nagyon sokat teszel a normál anyagcsere helyreállításáért.

1. Túl kevés kalória

A nagyon kevés energiabevitel a szervezet számára káros, és bár fogyni fogysz tőle, egészségtelen, és súlyos károkat okozhatsz az anyagcserédben is. A koplalásra a szervezet vízveszteséggel, majd az izomfehérjék lebontásával reagál, a zsírpárnák csökkentése helyett. Az egészséges étrend egyik legfontosabb ismérve az alapanyagcseréhez szükséges, megfelelő kalóriabevitel.

Hogyan hatnak a testre a folyamatos fogyókúrák és az állandó önsanyargatás? Ebben az írásunkban összefoglaljuk.

2. A mozgásszegény életmód

Mivel a folyamatos ülés során az anyagcsere folyamatok drasztikusan lelassulnak, könnyen kialakulnak betegségek az emésztőrendszerben: a mozgásszegény életmódot folytatók körében gyakoriak a székrekedéses panaszok. Ez hosszútávon súlyosabb bélrendszeri problémákhoz is vezethet.

A mozgásszegény életmód következményeiről szóló hosszabb cikkünket itt éred el.

3. Alvásproblémák

Arról már talán hallottál, hogy a karcsú alakhoz és a megfelelő anyagcsere működéshez szükséges a jó alvás. Ennek egyrészt hormonális oka van: az alváshiány miatti krónikus fáradtság felborítja a hormonműködést. Az egyensúly felborulásának izomszövetet lebontó hatása van, ami pedig egy anyagcsereaktív szerv. Vagyis az alvásmegvonás, rendszertelen alvás következtében kialakuló hormonális működési miatt az anyagcsere működés is romlik, és jóval kevesebb kalóriát kezd el elégetni a test.

A jó alváshoz ebben a cikkünkben adunk tippeket – olvass tovább!

4. Ásványi anyagok hiánya

Bizonyos vitaminok és ásványi anyagok – mikor tápanyagok – hozzájárulnak az emésztés, az anyagcsere megfelelő működéséhez. Ha ezekben a szervezet hiányt szenved, az lassabb ütemű anyagcsere működéshez vezethet.

Azt, hogy melyek azok a fontos ásványi anyagok, amely a jó anyagcseréhez, és a testzsír leadásához nélkülözhetetlen, itt tudsz utánanézni.

+1. Rossz arányú a tápanyagbeviteled

A makro tápanyagok neve biztosan nem hangzik idegenül: ide tartoznak a szénhidrátok, a zsírok és a fehérjék. Ezek az ételeink, élelmiszereink alkotóelemei, melyeket a szervezet az anyagcsere folyamatok során felhasznál. Az optimális arány azonban, vagyis, hogy miből mennyit érdemes fogyasztani egy-egy étkezés alkalmával, egyénenként különbözik. Ahhoz, hogy megfelelően működjön az anyagcsere, az egyéni típusnak megfelelő arányok szerint érdemes étkezni, ellenkező esetben az anyagcsere lelassul.

Milyen táplálkozási típusok vannak, mik a fő különbségek? Itt elolvashatod.

Az egészség közös ügyünk, segítsük egymást jobb és minőségibb életet élni!