Lefogyni, optimalizálni a súlyodat nem könnyű, ezt biztosan te is tudod. Diéták, koplalás, fogyás, majd a csalónap („mert megérdemled”), amiből csalóhét lesz, aztán még több kiló felszedése, lelkiismeretfurdalás, elkeseredés, feladás, majd kezdődik elölről és nesze neked jojó effektus.
ZSÍRÉGETÉS VS FOGYÁS!
Tudtad, hogy az izomsejtek 18x több kalóriát égetnek, mint a tested bármelyik másik sejtje?
Ezért fontos a megfelelő fizikai aktivitás és a megfelelően fejlesztett izomtónus. Amikor izmot fejlesztünk (izomszövetet), az zsírégető erőművé válik, ezáltal pedig többet ehetünk anélkül, hogy zsírt növesztenénk.
A legtöbben a feltétlen súlycsökkentésre fókuszálnak, azaz kizárólag a fürdőszoba mérleg által mutatott számokat figyelik. Ugyanakkor a mérleg számai nem mondanak semmit arról, hogy mennyi zsírtól szabadultak meg. Hisszük vagy sem, lehetséges úgy zsírt égetni és izommennyiséget növelni, hogy a mért testsúly közben nem változik. Mivel az izom 22%-kal nehezebb, mint a zsír, előfordulhat, hogy eltüntettük az úszógumit és más zsírpárnákat, csökkentek a méreteink, szebb lett az alakunk és ezzel együtt a mérlegünk azt mutatja, hogy egy dekát sem fogytunk!
Amire tehát mindenkinek törekednie kellene, az a minél több izomtömeg, minél alacsonyabb zsírtömeg. Ezért az életmódváltás sport és mozgás nélkül nem fog menni, arról nem is beszélve, hogy csak ezzel tudod a kalóriadeficit mértékét növelni.
7000-8000 kalóriányi deficitet kell összegyűjtened 1 kg zsírpárna elégetéséhez.
El is érkeztünk oda, hogy elérhető célokat tűzz ki magad elé! (Ha fogyni szeretnél: súlyfelesleg függvényében ez optimális esetben 0,5-1 kg/ hét zsírvesztést jelent.)
Visszakanyarodva a Neked megfelelő arányú makrotápanyagok fogyasztásához, hogy az miért is fontos:
Tehát azon túlmenően, hogy helyreáll az idegrendszered egyensúlya és a szervezeted nagy mennyiségű energiát tud előállítani a működéséhez, van még egy nagyon fontos hatása: az éhségérzet annak hatására is kialakul és felerősödik, ha részleges makrotápanyag hiány alakul ki a szervezetedben.
Pl: vegyünk egy példát: fehérjetípus vagy és a napi kalóriaigényed 1.800 Kcal. Ha ezt az 1.800 Kcal-át túlnyomórészben szénhidrátból viszed be, akkor a sejtjeid milliárdjai fogják kongatni a vészharangot és küldeni a jelet a központi idegrendszerednek, hogy vigyél be még több élelmiszert, mert éhezik a szervezeted fehérjére vagy zsírra.
Ennek következtében alakul ki a falási roham, a különböző ételek utáni sóvárgás és ennek az az eredménye, hogy 1.800 kalóriából nem tudsz jóllakni. A többlet kalória viszont zsírrá alakul. Az anyagcseretípusodnak megfelelő arányok biztosítják a „kevesebb több” elvét, azaz ha a tányérodon lévő makrotápanyagok harmóniában vannak az anyagcseretípusoddal, akkor az 1.800 kalóriától jóllakottnak, elégedettnek, kiegyensúlyozottnak és koncentráltnak fogod magad érezni.
Amikor kiderül, hogy fehérjetípus vagy, akkor sokkoló lehet, hogy reggelire, ebédre és vacsorára is húst vagy valamilyen állati eredetű fehérjét egyél. Mindenhonnan azt hallhatod, hogy a sok hústól köszvény alakul ki és elsavasítja a szervezeted (és egyébként is árt a környezetnek a CO2 kibocsátás miatt). Ez igaz is, abban az esetben, ha szénhidráttípusba tartozol! De ha fehérjetípus vagy, pontosan ettől a sok (zömében) állati fehérjétől fog jól működni a szervezeted. A vegetáriánus étrend kiváló alternatíva egy szénhidráttípus számára, viszont egy fehérjetípusnak végzetes következményekkel járhat.
A spirituális úton járó emberek körében szintén elterjedt a vegetáriánus étrend, mivel a meditáció és a jóga ugyanúgy, mint a vegetarianizmus, Indiából származik. Ők azt vallják, hogy ahhoz, hogy szellemileg emelkedj, energikus vibráló testre van szükség, amit a vega étrend biztosít. Ami tökéletesen igaz, kivéve azt az apró tényt hagyjuk figyelmen kívül, hogy a dél-indiai népesség 90%-a szénhidráttípus. Az ő szervezetük a rengeteg szénhidráttól valóban energikus és vibráló lesz. Csakhogy Magyarországon a népesség 65%-a fehérjetípusba tartozik. Ha Te is ebbe a 65%-ba tartozol, akkor a Te szervezeted pontosan a sok (állati) fehérjétől lesz olyan energikus és vibráló, mint az övék a sok zöldségtől, gyümölcstől és gabonától.
Ez a módszer alapvetően lassú. A szervezetednek időre van szüksége, hogy helyreálljanak a biokémia egyensúlyok, el tudjon kezdeni jól működni és beinduljanak a regenerációs folyamatok.
De most már tudod, hogy a helyes táplálkozás szentháromsága:
- A kalóriadeficit
- Az allergének kerülése (amelyet anyagcseretípus-mérésen és/vagy ételintolerancia vizsgálaton tudnak neked megmondani)
- Anyagcseretípusodnak megfelelő makrotápanyag arány (ami pedig szintén anyagcseretípus-mérésen állapítható meg).
Az anyagcseretípus-mérés pontosan a kérdésekre adott válaszok pontatlansága miatt jött létre. A mérés alkalmával pontosan meghatározható az anyagcseretípusod, az idegrendszeri beállítottságod, emésztőrendszeri beállítottságod, hormonális beállítottságod, a sejtjeid által termelt energiád szintje, a hasnyálmirigy állapota, illetve, hogy mely élelmiszerek, hogyan hatnak az energiatermelésedre – és még rengeteg fontos információ.