5 szuperétel, ami segít a fogyásban
Olvasási idő: 7 perc
A legtöbbünknek rengeteg problémája van az ideális súly és alak elérésével és megtartásával. A különböző táplálékkiegészítőket, fogyókúrás termékeket forgalmazó cégek sokszor egyoldalú táplálkozásra, sőt, akár koplalásra sarkallják az embert, mindez azonban nem csak, hogy nem válik be, hiszen jojó-effektust idéz elő, hanem rendkívül egészségtelen és káros is.
A megfelelő táplálkozás vegyes
Persze ez nem azt jelenti, hogy egy alma, egy zacskó chips felváltva mehet egyfolytában, hanem hogy a különböző alapanyagokból különböző mennyiségben, de viszünk be a szervezetünkbe, hogy a makro- (fehérje, szénhidrát, zsír) és mikrotápanyagokból (vitaminok, ásványok, nyomelemek) is elegendő jusson be.
Honnan tudhatom, hogy milyen arányban kell fogyasztanom a különböző ételeket?
A rossz hír az, hogy nincs egy előre meghatározható, mindenkire alkalmazható diéta, hiszen ahogyan minden ember kicsit más és más, ugyanúgy a szervezetünk tulajdonságai is eltérőek. Alapvetően három csoportot különböztetünk meg az anyagcseretípusok szerint: fehérje, szénhidrát és egyensúlyi (ezekről itt és itt olvashatsz bővebben). Emellett a hormontípusnak is fontos szerepe van, ahogy a vércsoportunknak és a mentális beállítottságunknak is. Ezeket a tényezőket mind-mind pontosan fel kell mérni és figyelembe kell venni ahhoz, hogy valóban fel tudjuk térképezni, mi kell a szervezetünknek.
Ha ki akarod deríteni, milyen étrendre van szükséged, próbáld ki anyagcseretípus mérésünket ide kattintva! 🙂
Minden személyes különlegességünk ellenére is vannak azonban olyan ételek, amelyeket belecsempészhetünk a diétánkba, és amik garantáltan sokat dobnak majd a közérzetünkön és a súlyvesztést sem akadályozzák.
Lássuk az 5 legizgalmasabbat:
1. Bab
A babról – legyen az szárazbab, vagy zöldbab – azt tartják, hogy jelentősen csökkenti a szívroham kockázatát, mivel koleszterincsökkentő rostokat, káliumot és B-vitaminokat tartalmaz. Ha mindez nem lenne elég, tele van még alacsony zsírtartalmú fehérjével is. Aki könnyen emészti a babot, annak mindenképpen érdemes beilleszteni az étrendjébe akár főzelék, akár saláta, akár köret formájában.
2. Citrom
Persze, mediterrán gyümölcs mivolta miatt érdemes bio gazdálkodásból beszerezni, ennek ellenére varázslatos összetevője, ízesítője lehet az ételeidnek, italaidnak!
Összetétel tekintetében: már 1, azaz egy darab citrom fedezi napi C-vitamin beviteled 100%-át! Ráadásul a citrus flavonoidok megakadályozzák a rákos sejtek növekedését, és gyulladáscsökkentő hatásúak is.
3. Fokhagyma
A tökéletes csodafűszer! Jó a megfázásra, egy csomó féle egyéb betegségre, mivel segít felvenni a szervezetünknek a harcot a baktériumokkal szemben. Az allicin, a fokhagymában található vegyület pedig hatásos gyulladáscsökkentő hatású, és bizonyítottan csökkenti a koleszterinszintet és a vérnyomást.
4. Spenót
Felejtsük el a hagyományos parajpürét, a spenót levele kiválóan felhasználható köretként, feltétként, húsokhoz, tésztákhoz, és voltaképpen bármihez, az egész csak a kreativitásunkon múlik. Bátran fogyaszthatjuk továbbá, mivel majdnem nullkalóriás zöldségről beszélünk, amely tele van vassal, antioxidánsokkal, vitaminokkal és Q10 koenzimmel. Szintén hatásosan előzi meg a különböző szívbetegségek kialakulását, valamint jó az ízületi gyulladásra és a csontritkulásra is. Kiegészítve harmadik számú versenyzőnkkel, a fokhagymával pedig egyszerűen mennyi íze van!
5. Dió
Az egyik legolcsóbb és legnagyszerűbb csonthéjasunk, kiváló salátákba, húsokhoz, de akár egy kis sajttal és szőlővel is elmajszolhatunk pár szemet belőle, ha egy kis nassolnivalóra vágyunk. Mivel rengeteg omega-3 zsírsavat tartalmaz, ezért segít csökkenteni a koleszterinszintet, javítja a hangulatunkat, és a rákos megbetegedések esetében is optimálisan hat. De persze mivel egy olajos magról van szó, ezért csak mértékkel fogyasszuk!
Az egészség közös ügyünk, segítsük egymást jobb és minőségibb életet élni!