Túlsúly és gyomorbetegségek: okok a háttérben, amikre sosem gondoltál

Olvasási idő: 7 perc

A gyomorbetegségeket sokszor sajnos csak tüneti szinten kezelik. Vagyis megjelenik egy probléma, egy fájdalom, annak forrásaként találnak egy betegséget, történik egy műtét vagy egy hosszabb-rövidebb gyógyszeres kezelés – de ennyi. Ritkán, és sajnos, kevés orvos néz csak utána a mélyebb okoknak, hogy mi lehet a kiváltó. Pedig az elhízásnak, illetve a gyomorbetegségeknek is mélyebb forrása van, amelyekkel érdemes foglalkozni. Mi az, amire különösen érdemes figyelni? A cikkből kiderül.

Ne a gyomorbetegségek ellen harcolj, inkább értsd meg őket!

A legtöbb, betegséggel küzdő ember, így a gyomorbetegségekben szenvedők is, azzal követik el a legnagyobb hibát, hogy a probléma ellen kezdenek el harcolni. Ez nagyon rossz taktika, ugyanis a cél a betegség megértése lenne. A mélyebb okok kiderítése, és azok orvoslása. A szakemberek ezzel sokszor nem is foglalkoznak, a „tömeggyógyításban” erre sajnos sem idő, sem pedig kapacitás nincs. Azért fontos informálódnod, hogy Te magad tisztában legyél a helyzeteddel. Ez már félút a gyógyulás felé!

Tipp: nem vagy beteg, nem érzed úgy, hogy komoly gond lenne, de valami változásra talán mégiscsak szükséged lenne? Nem vagy 100%-ig fitt, a súlyod sem olyan, amilyennek igazán szeretnéd? Ha a diéták nem váltak be, az életmódváltásba pedig kézzelfogható információk híján bele se mersz kezdeni, Neked ajánljuk a Metabolic Typing Anyagcseretípus mérést – itt ugyanis minden szakértői segítséget megkapsz a sikerhez és az egészséghez. Ráadásul személyre szabott módon, a szervezeted egyéni igényeinek megfelelően.

A gyomorbetegségek hátterében…

Nagyon sokszor lelki okok állnak. Elmagyarázzuk, hogy miért is nem sarlatánság, amiről szó van. Nemcsak az számít, amit a témában olvasni lehet, hogy a lelked egyszeriben megbetegít, hanem az is, hogy a benned zajló lelki folyamatok fizikai tünetekké alakulnak. Bármennyire is furcsa, a testnek vannak élettani válaszai az egyes lelki folyamatokra.

Vegyük például a stresszt. Ez a gyomorbetegségek, illetve emésztőrendszeri betegségek egyik klasszikus kiváltója. Gyomorfekély, reflux, emésztési rendellenességek okozója lehet, amit az orvostudomány is elismer. Lelki folyamat, ami által olyan anyagok szabadulnak fel a szervezetben, illetve olyan készenléti állapotba kerül a test, amelyet idővel nehezen tolerál. A felfokozottság állapota miatt, csökken a szervezetben fellelhető vitaminok mennyisége, és ennek köszönhetően, legyengül az immunrendszer. Idővel betegségek alakulnak ki, kezdetben apróbbak, az idő előrehaladtával és a szövődményekkel együtt, egyre súlyosabbak.

Ugyanilyen helyzet az is, ha valaki lelki okokból küzd evési problémákkal. Az emésztőrendszerét károsítja azzal, ha összevissza eszik, hol sokat, hol keveset, a kedvezőtlen, egészségtelen ételekről nem is beszélve.  A valódi kiváltó ez esetben is a lelki probléma.

Klasszikusan azzal szokták magyarázni a lelki gondok okozta gyomorproblémákat, hogy „valaki valamit nem tud megemészteni” vagy „emészti magát valamin.” Hogyan lesznek ebből valóban emésztési problémák, gyomorbetegségek, fizikai panaszok? Amikor valaki mindig emészti magát, illetve nem képes egy-egy probléma feldolgozására, az a stresszhez hasonlatos fizikai válaszokat vált ki a szervezetből, nem tud lenyugodni az immunrendszer, folyton védekeznie kell. Ez előbb-utóbb károsodásokkal jár!

Mit tudsz tenni?

Amellett, hogy szakorvoshoz fordulsz gyomorbetegségek, vagy azok gyanúja esetén, fontos, hogy a forrást is keresd meg. Ha valóban feldolgozatlan problémák, illetve stressz áll a háttérben, ahhoz keress fel mentálhigiénés vagy pszichológus szakembert, de más, alternatív módszerekkel, például természetgyógyász vagy kineziológus segítségével is megteheted az első lépéseket. A stressz esetén annak oldása kiemelten fontos, a fel nem dolgozott problémákat pedig szükséges felhozni, majd elengedni valamilyen módszerrel – mindenkinél egyéni, melyik válik be.

Hosszútávon természetesen, az emésztőrendszered egészségére a megfelelő étkezés is segíthet vigyázni. Ha el akarod kerülni a gyomorbetegségeket, akkor a szervezeted a számára megfelelő üzemanyaggal tápláld, vedd figyelembe tested egyedi igényeit. Hogyan? – Ide kattintva megismerheted a megoldást.

Az egészség közös ügyünk, segítsük egymást jobb és minőségibb életet élni!