Miért hízol indokolatlanul? Láthatatlan, mégis gyakori okok

Olvasási idő: 7 perc

Az evésnek, akár minden más cselekedetnek és működésnek, van egyfajta lélektana. Az évszázadok alatt, az evés a létfenntartási funkciójától eljutott egyfajta szertartásosságig, és egyre több olyan bélyeget ragasztottak rá az emberek, amelyek növelték jelentőségét. Emellett, bizonyos lelki működésekre is egyre gyakrabban válaszol az ember evéssel – pontosan hogyan? És miképp vezet ez “indokolatlan” hízáshoz? Ezekre válaszolunk cikkünkben.

   

Így alakult át az evés szerepe

A körbeült családi asztal, a meghitten, kettesben elköltött vacsorák, a közös kedvenc ételek vagy az együtt főzés öröme – ugye, Neked is ismerősen cseng ezek közül valamelyik? Míg régen az evés fő funkciója az volt, hogy életben tartson és energiát adjon, ma már a szociális élet nélkülözhetetlen része.

A emberek ízekkel való kapcsolata is megváltozott. A funkcionalitás véget ért, és az evés élvezetté kezdett válni. Amíg ehhez egészséges, természetes alapanyagok kerülnek felhasználásra, nem is gond. Azonban a technológiai fejlődéssel együtt az adalékanyagok is gyarapodtak, eladási céllal egyre több jó ízű ételt kezdtek előállítani a gyártók, amelyek készen fogyaszthatók, bíbelődni sem kell velük: ez viszont mindenféle adalékokkal érhető el legkönnyebben.

Lelki okok az evés és a hízás mögött

Az egyik leggyakoribb lelki okként a depressziót emlegetik, ahol az evéssel való kompenzálás elég gyakori, de pontosabban és bővebben itt már írtunk erről.
Lelki oknak tekinthető például a jutalmazás is: akár siker, akár kudarc ér valakit, ünneplésből vagy bánatában, enni kezd. Egy kakaós csiga dühből, egy zacskó chips a bánat miatt, egy többfogásos vacsora ünneplés gyanánt.

Sokszor esznek az emberek figyelem-elterelésből is, mert addig is valami másra tudnak fókuszálni, nem az esetleges stresszt okozó tényezőkre. A stressz miatti evés is meglehetősen gyakori, egy korábbi cikkünkben ezzel is foglalkoztunk már.
Mivel az étel élvezeti értéke manapság igen fontos szerepet tölt be, gyakori, hogy kortól és nemtől függetlenül, örömforrásként tekintenek az ételre az emberek. Az, hogy élvezd az ízeket, valóban fontos, és tekinthetsz rá örömforrásként, de nyilván nem mindegy, mit eszel, és mennyit. Ez talán az egyik legfontosabb szabály: nem azért él valaki, hogy ehessen, hanem az életben maradásához kell az étel. Akkor ez miért ne lehetne jó, és igazán tápláló?
Sokan követik el azt a hibát, hogy “mert ez a finom” felkiáltással, silányabb minőségű ételeket választanak – és itt most nem az anyagi vonzatáról beszélünk, hanem a szándékos, íz miatti választásról. Pedig az egészséges ételek is könnyedén finommá tehetők, csak sokan egyre inkább elszoktak ezek ízeitől.

A rossz evés a közérzetet is rombolja

A gond ezzel csak annyi, hogy a silány minőségű étkezés, a túl sok evés, az üres, tápanyagok szempontjából szegényes ételekkel történő, felesleges kalóriák bevitele sem az alaknak nem tesz jót, sem a közérzetnek. Valódi energiát nem ad, fáradékonnyá tesz, amitől pedig a kedved is romlik. A pluszkilók tulajdonképpen már csak egy utolsó cseppet jelentenek a pohárban. Ennél sokkal fontosabb, hogy mentálisan is károsítanak, így alakul ki ugyanis az ördögi kör: a rosszkedv miatt megnövekszik a nassolás vágya, az ételek élvezeti cikként való kezelése, ami miatt kevesebb lesz az energiád, rossz a közérzeted, és megint olyan ételekhez nyúlsz, amelyek nem tesznek jót.

Hogyan lehet ebből kiszállni?

Többnyire az emberek már csak akkor kapnak észbe, amikor komolyabb súlytöbblet jelenik meg rajtuk, és vagy a külsejük, vagy az egészségük miatt kezdenek életmódváltásba. Fontos a megelőzés, hogy ne juss el eddig az állapotig, és még időben felismerd, ha nem jó úton haladsz. A lelki kérdéseknek is vannak szakértői, azonban amiben mi segíteni tudunk, hogy a fizikai szükségleteidnek megfelelően tereljük “megfelelő mederbe” a táplálkozásodat. Az evés lehet akkor is örömteli és meghitt, ha jó minőségű ételeket veszel magadhoz, és ettől még az energiaszinted is magasabb lesz.

Ahhoz, hogy megválj a rossz életmód okozta túlsúlytól – vagy el se juss odáig – fontos, hogy figyelembe vedd, mire vágyik a szervezeted. Milyen tápanyagokra, milyen típusú élelmiszerekre, milyen mennyiségű ételre. Ennek beállításában, az optimális értékek megtalálásában segítünk az anyagcseretípus mérésünkön.

Az egészség közös ügyünk, segítsük egymást jobb és minőségibb életet élni!