Ilyen alakkal élhetsz a legtovább – ez az ideális testsúly
Olvasási idő: 5 perc
Az ideális testsúly a magazinok szerint úgy tűnik, nagyon alacsony. Ezek a magazinok azonban nem számolnak az egészséggel és azzal, hogy mindenki számára más a megfelelő alak. Az emberek más-más testi adottságokkal születnek meg, és a testével senkinek sem az a dolga, hogy sanyargassa, hanem hogy a lehető legtöbbet hozza ki belőle, és maximálisan odafigyeljen az egészségére.
Milyen az ideális testsúly? Az igazság a testtömeg-indexről
Egyre több kutatás foglalkozik azzal, hogy mi számít ideális testsúlynak. A magazinokból számtalan nagyon-nagyon vékony példa jön szembe, de valóban egészséges-e az átlag alatti testtömeg? Egy közel 20 éven át, 120.000 emberen végzett dán kutatásból kiderül: nem biztos, hogy a soványak tovább élnek, sőt. A kutatásból világosan megmutatkozott, hogy a normál, egészséges kategóriába eső testtömeg-indexszel rendelkezőknek jobbak a túlélési esélyei, és kisebb veszélyben vannak az enyhén túlsúlyosak is. (Előbbi a 18,5-24,99 közti, utóbbi a 25-29 közti BMI-érték.)
Amiről viszont a kutatás nem beszél az, hogy maga a testtömeg-képlet nem jelent túl sokat. Egy egyszerű index helyett sokkal fontosabb a pontos testösszetétel, hiszen lehet valaki karcsú, viszonylag kevés kilóval és alacsony testtömeg-indexszel, miközben el van hízva – az ilyen emberek az úgynevezett „skinny fat”-ek, vagyis „karcsú kövérek”. Ez a testen található zsírréteg miatt fordulhat elő, hiszen még egy vékony embernek is lehet magas a testzsír-aránya. A sima testtömeg-index számítás helyett tehát, az egyén számára ideális testsúly kalkulálásakor érdemes a teljes testösszetételt is beméretni. A Metabolic Typing módszer minden programjában helyet kapott a testösszetétel-mérés, pontosan amiatt, hogy a lehető legpontosabb képet kapjuk tested állapotáról. A fő szolgáltatásunkban szereplő egyéb lépésekről és tartalmakról ide kattintva tájékozódhatsz.
Szintén érdemes néhány szót ejteni egy rendkívül veszélyes hízási típusról: a hasi hízásról. Egyre több kutatás kerül a nyilvánosság elé, amely azzal foglalkozik, hogy a hasi elhízás veszélyesebb, mint az arányosan eloszló. Ráadásul sokan vannak, akik alapvetően ideális testsúllyal rendelkeznek, hastájékon mégis elhízottak. Különösen veszélyes változata a szervek közti, zsigeri zsír: ezek befolyásolják a szervezet anyagcsere-folyamatait, a hasüregi szervek működését, és toxikus anyagok is felszabadulnak az itteni zsírrétegből! A látszólag ideális testsúly tehát sokszor átverés, mert a veszélyek ugyanúgy jelen vannak. Emellett a szívinfarktusra, stroke-ra, II-es típusú cukorbetegségre, inzulinrezisztenciára és PCOS-re is hajlamosíthat a hasi zsírtöbblet.
Az ideális testsúly a részletekben rejlik
Amikor valaki a kezébe vesz egy magazint, és irigyli a benne szereplő modellek alakját – mi több, akár el is határozza, hogy eléri ezt, – egyvalamiről feledkezik meg csupán: az egyedi testfelépítésről. Minden ember egyedi adottságokkal, csontozattal, izomzattal, hízásra való hajlammal, hormondominanciával és emésztési sajátosságokkal jön a világra, és a legnagyobb kárt az teszi a szervezettel, ha ezt valaki nem veszi figyelembe. Az ideális testsúlyt is meghatározzák az alapadottságok, éppen ezért, mindig az egyéni jellemzőknek megfelelően szabad célokat kitűzni!
Az ideális testsúly elérésének emellett az alábbi, gyakran elkövetett hibák is gátjai:
- drasztikus diéta – a szervezet kiéheztetése idővel csak még több zsírpárnát, még nagyobb súlytöbbletet eredményez;
- a gyakori jojózás, hízás és fogyás megnöveli a testzsír-százalékot;
- a nem személyre szabott étkezés, diétatípus és sport vagy nem vezet eredményre, vagy hosszú távon egészségügyi problémákat okoz, esetleg folyamatos rossz közérzetet és sóvárgást.
Az ideális testsúly az alapanyagcserén is múlik
Az alapanyagcsere a szervezet által, a napi feladatok, – például légzés, emésztés – ellátására felhasznált energia. Ezt befolyásolja a kor, a nem és az aktivitási szint is. Bár alapadottság, működése befolyásolható:
- a sporttal, testmozgással lendületbe hozható,
- illetve az anyagcseretípusnak megfelelő étkezéssel segíthető a működése. Ha valaki nem az anyagcsere-működésének megfelelően táplálkozik, az olyan, mintha nem megfelelő üzemanyagot tankolna a kocsijába. Működik persze így is a test, de nem a lehető legjobban. Emiatt is bekövetkezhet elhízás, illetve különféle egészségügyi problémák.
Az egészség közös ügyünk, segítsük egymást jobb és minőségibb életet élni!