Elhízást és betegségeket okoznak: 3 teljesen hétköznapi méreg
Olvasási idő: 5 perc
Hallottad már a fehér mérgek kifejezést? Három olyan mindennapi, gyakran fogyasztott élelmiszert neveznek így, amelyeket valójában célszerűbb lenne nem bevinni a szervezetbe. Súlyos károkat okozhatnak, és ráadásul még hizlalnak is. Ha kíváncsi vagy, a cukor mellett melyik a másik kettő, olvass tovább!
Fehér cukor, a legdurvább méreg
A fehér cukorról egy ideje már hallani, milyen mértékben káros a szervezetre, és nem véletlen az sem, hogy egyre többen döntenek úgy, inkább lemondanak róla. A fehér cukor fogyasztása az elmúlt 100 évben közel negyvenszeresére nőtt, és világszerte az elhízás egyik fő okának tartják a túlzott cukorbevitelt. A WHO is folyamatosan foglalkozik a témával, hogy az ajánlott napi bevitelt lecsökkentsék, tekintetbe véve a cukor negatív hatásait. Amellett, hogy a cukorbetegség kialakulásához vezethet, vitamint és kalciumot von el a szervezettől, és rontja az immunrendszer állapotát. Bővebben itt is olvashatsz káros hatásairól!
Amellett sem mehetünk el szó nélkül, hogy egy teljesen halott anyag. Semmi rost- vagy vitamintartalma nincs, csak üres kalóriákat jelent, amely valódi üzemanyaggal nem látja el a szervezetet, szemben azzal például, ha gyümölcs útján visz be valaki cukrot.
Emellett, az már nem is újdonság, hogy milyen mértékben hizlal: mivel a szervezet nem képes felhasználni a cukor által bevitt rengeteg és felesleges energiát, raktározni kezd, és zsírpárnák rakódnak le általa.
Fehér liszt – a cukor „unokatestvére”
A cukornál a liszt sem sokkal jobb. Mivel a fehér liszt finomított, rost- és vitamintartalma szintén nincs, ugyanúgy egészségtelen, üres kalóriákat jelent. A gabonákban található, számtalan értékes anyag közül már szinte semennyit nem tartalmaz, mire kenyér vagy tészta formájában az asztalra kerül. Ahogy a cukor, a fehér liszt is hirtelen megdobja a vércukorszintet, ami aztán hirtelen leesik, és sóvárgás jelentkezik. Hosszú távon a nagymértékű lisztfogyasztás is vezethet cukorbetegséghez, illetve elhízáshoz, mint finomított szénhidrát. Érdemes étrendedben leváltani teljes kiőrlésűre a fehér lisztet. Ha pedig a gluténérzékenység tüneteit tapasztalod magadon, egy az egyben iktasd ki. Mit kell tudni a gluténérzékenységről? Ide kattintva megtudhatod.
Konyhasó, a másik kristályos fehér méreg
A cukor és a liszt mellett a konyhasó sem az egészségmegőrzés és a karcsú alak jó barátja. Mivel vizet köt meg a szervezetben, növeli a zsírsejtek méretét, ami főként a hasi zsírpárnák kialakulásához, illetve makacs „ragaszkodásához” vezet idővel. A túl sok só emellett a mellékvesét is megterheli, így ilyen hormondominancia esetén kifejezetten kerülendő a túlzott fogyasztása – a hormontípusokról itt írunk. Bár a sóra tény és való, hogy szükségünk van, ha valaki nagyobb mennyiségben fogyasztja, azzal nagyban megterheli a kiválasztórendszerét, többek közt a veseműködést, ami így károsodhat hosszútávon. Rövidebb távon ez bőrszárazság formájában jelentkezhet a végtagokon. Ödémák kialakulásához, köszvényhez, fokozott narancsbőrösödéshez és korai öregedéshez vezethet, ha nem mérsékli valaki a konyhasó fogyasztását.
Az egészség közös ügyünk, segítsük egymást jobb és minőségibb életet élni!