Tésztát ennél, de nem szabad? Így fogyaszd, és nem hizlal majd!

Olvasási idő: 7 perc

Fogyókúrákra továbbra sem buzdítunk senkit, ahogy a masszív diétázásra sem. Az viszont tény, hogy az egészséges, kiegyensúlyozott és pluszkilóktól is megszabadító étrend nem tartalmaz fehér lisztes termékeket, például tésztát. De helyettesíthető-e valamivel ez a nélkülözhetetlennek gondolt, mindennapi élelmiszer, létezik-e diétás tészta? Fogyni vágyók, egészségesen étkezők, kísérletezni szándékozók figyelem! Kreatív ötleteket mutatunk, és hasznos tippekkel szolgálunk.

Miért nem jó a tészta?

Alapvetően, ahogy azt szokásunk is hangsúlyozni, nem a szénhidráttal magával van a probléma, hanem a szénhidrát minőségével. A klasszikus, bolti forgalomban kapható tészták fehér lisztből készülnek, ami sajnos üres szénhidrátforrás, nem tartalmaz semmilyen vitamint, ásványi anyagot vagy rostot. Ezzel szemben nagyon hizlal és glikémiás indexe is kifejezetten magas.

Alternatív tészták

A gluténmentesen táplálkozók körében örvendenek népszerűségnek a kukoricalisztből, illetve a rizslisztből készült tészták. Mindkettő gazdag keményítőben, vagyis nem nevezhetők szénhidrátban szegény ételeknek, de a megfelelő arányban beillesztve az étrendbe, kevésbé ártalmasak a fehér lisztből készült tészta-változatoknál.

Mit jelent a megfelelő arány?

Az anyagcseretípusodnak megfelelő étkezést. Nagyon egyszerűen, egy szénhidráttípusnak jobb a szénhidrát-domináns étkezés, míg egy fehérjetípusnak értelemszerűen nem. Ennek megfelelően érdemes figyelni a mennyiségekre, ha célod a fogyás, vagy egészségesebben működő emésztőrendszert szeretnél.

Te vajon melyik tábort erősíted? Gépi méréssel kiderítheted – kattints IDE!

Továbbá, számos alternatív, diétás tészta jelent meg a piacon az elmúlt években, mindenféle különleges lisztekből. Ezeknek a forrása általában távol-keleti, így mindenképp nézz utána alaposan az alapanyagoknak, lehetséges allergéneknek, mielőtt megveszel valamit.

Gluténtartalmú diétás tészták

Sok helyen láthatók a boltok polcain teljes kiőrlésű, durum vagy vollkorn néven szereplő tészták, illetve tönkölylisztből készült tésztafélék is. Ezekről azt érdemes tudni, hogy szénhidrát- és kalóriatartalmuk nem kedvezőbb a fehérlisztből készült tésztáénál, viszont rostban gazdagabbak és lassabb felszívódású szénhidrátok, tehát alapvetően egészségesebbek. Természetesen itt is fontos a megfelelő arányok betartása, illetve, ha a gluténra rosszul reagál a tested, esetleg érzékeny vagy, nyilván ezek is kerülendők.

Egyéb tészták, amelyeket érdemes kipróbálni

A klasszikus diétás tészta: cukkini tészta (azaz cukkiniból készült „tészta)

Nem kell sokat bajlódnod vele a konyhában, és mind a paradicsomos, mind a tejszínes íz világú szószokhoz remekül passzol ez a diétás „tészta”. Ráadásul variálható: hosszában, kisebb csíkokra vágva spagetti, ha széles szeletekben vágod fel, ugyanúgy hosszanti irányban vagy esetleg legyalulod kerekre, kiváló lasagne alapanyag lehet.

 

Tésztasaláta másképp

Szereted a joghurtos tésztasalátát? Válassz hozzá diétás tésztát, bár itt is erősen kijárna az idézőjel: az eddig megszokott alapanyag helyett reszelj le répát és uborkát – vagy csak azt, amelyiket jobban szereted, és mehet is rá a megszokott szósz.

 

Különleges megoldás pizzatésztára

Szívesen eszel pizzát, de a rendelősről inkább lemondanál az egészséged és az alakod javára? Választhatsz alternatív, diétás tésztát is a pizzádhoz. A túró- és tonhal alapú, vitatható alapok mellett aprítógépben darabolt karfiolból, répából, brokkoliból, sőt, akár céklából is készíthetsz diétás pizzaalapot.

Az egészség közös ügyünk, segítsük egymást jobb és minőségibb életet élni!