3 jel, hogy nagyon nincs rendben az emésztésed

Olvasási idő: 5 perc

A rossz anyagcseréről többféleképpen is üzenhet a tested. Néhány tünet természetesen nyilvánvaló, míg másokról talán nem az emésztés jut elsőre eszedbe. Mi minden jelez arról, hogy valami nincs rendben a területen, és mi a megoldás a problémára? Most megtudhatod.

A problémás emésztés hírnöke a székrekedés

A rossz anyagcsere első, evidens tünete a székrekedés. Már egy-egy alkalom is arról üzen, hogy ott és akkor valami nem stimmel, de a tartósan fennálló székrekedés az emésztés összetett problémáját jelenti. Székrekedés esetén a már megemésztett táplálék nem ürül ki a belekből, ami egy-két napig még nem zavaró, viszont három nap után már komoly diszkomfortérzetet okoz. Egy-egy rosszul megválasztott étel is okozhatja, azonban a tünetek tartós fennállása esetén érdemes elgondolkodni a teljes életmódváltáson. Ilyenkor a háttérben nem egyszeri rossz étkezés, hanem tartósan kedvezőtlen életmód áll:

  • rostokban szegény táplálkozás;
  • túl sok finomított szénhidrát és zsíros, nehéz étel fogyasztása;
  • túlzottan csekély mennyiségű folyadék bevitele;
  • mozgásszegény életmód.

A nehéz emésztés az egész napra rányomhatja a bélyegét

A belekben „pangó”, már megemésztett táplálék kellemetlen, gyomortájékon feszítő érzésekkel jár együtt. A fájdalom kivetülhet a derék és a vesék környékére, sokszor viszont szinte észrevétlen. Ilyenkor árulkodó lehet a látszólag ok nélküli rossz közérzet, fejfájás, émelygés és az alvási nehézségek. Ráadásul mindez egy öngerjesztő folyamat, hiszen a kellemetlen közérzet stresszt okoz, a stressz pedig székrekedést…

Ha nincs rendben az emésztés, az a bőrön is meglátszik

A szürkés, fénytelen bőr, a pattanások, mitesszerek, foltok megjelenése, az erőteljesebb szem alatti karikák is arról árulkodnak, hogy a szervezetben felgyülemlettek a méreganyagok. Mivel a szervezet nem tud a szokott úton megszabadulni tőlük, a bőrön keresztül próbálkozik.

Mi jelent megoldást az emésztés problémáira hosszú távon?

  • Étkezés megváltoztatása: az emésztés zavarait sok esetben az okozza, hogy nem a testednek, természetes anyagcsere működésednek megfelelő arányban viszed be az egyes tápanyagokat. Lehet, hogy a makrotápanyagok túl sok vagy túl csekély mértékű fogyasztása idézi elő a problémádat. A tápanyagarányok szerepéről az anyagcserében többet megtudhatsz ide kattintva.
  • Testmozgás: mivel az emésztési panaszok egyik vezető oka az ülő életmód. Az anyagcserét kifejezetten gyorsító mozgásformák az intervall edzés – amikor váltakozó intenzitással végzel gyakorlatokat, – illetve a jóga, amely nyújtó, tekerő, csavaró mozdulataival odabent is mozgásra ösztönöz.
  • Több folyadék– legalább napi 2,5-3 liter tiszta, szénsavmentes vizet igyál meg!
  • Bizonyos gyógyteák, például a borsmenta tea fogyasztásával segíthetsz az emésztőrendszerednek.
  • Az egyéb, konyhában használt zsiradékokat váltsd le kókuszzsír Ez ugyanis serkenti az emésztést, miközben kíméli az epét és a hasnyálmirigyet.
  • Jobb és több alvásfigyelj a megfelelő mennyiségű (7-8 órás) és minőségű alvásra! Lefekvés előtt 1-2 órával már ne internetezz, kerüld el a világító kütyüket! Ezek ugyanis rontanak az alvás minőségén, a rossz alvás pedig az emésztésre is negatív hatással van.

  • Ha komplex megoldásra vágysz, válogass szolgáltatásaink közt, amelyek testre szabott megoldást nyújtanak, nem pedig sablontanácsokat adnak.

Az egészség közös ügyünk, segítsük egymást jobb és minőségibb életet élni!