Így leszel energikus és karcsú: az optimális reggelik típusonként
Olvasási idő: 7 perc
A reggeli a nap egyik főétkezése, de az egyéni táplálkozási típustól függ, mennyire van rá szükséged. Amennyiben reggelizel, nem mindegy, mit veszel magadhoz – a futtában vett péksütiket, pogácsákat, bolti szendvicseket jobb, ha elfelejted.
Egy bolti szendvics adalékanyag-tartalma elképesztően magas: mind a benne lévő felvágott, sajt, öntetek és margarin egészségtelen, tartósítóanyagok, állagjavítók, színezékek tömkelege szerepel benne, a hozzáadott cukorról nem is beszélve. A péksütikkel sem jobb a helyzet, amelyeket jó esetben természetes anyagokból, de mégiscsak fehér lisztből és cukorból készítenek, rosszabb esetben viszont mindenféle adalékanyag hozzáadásával.
Ha ezek nem jók, akkor mit érdemes választani?
Mindenképp fontos, hogy saját magad állítsd össze a reggelidet, természetes, tiszta alapanyagokból. Zöldségek, gyümölcsök, házi készítésű vagy jó minőségű, bolti fehér húsból készült sonkák, esetleg halak, tojás, teljes értékű szénhidrátforrások kapjanak helyet a tányérodon nap, mint nap.
Abban, hogy Neked mi és milyen arányban felel meg, az anyagcseretípusod irányadó. Vannak úgynevezett fehérjetípusok, szénhidráttípusok, továbbá egyensúlyi típusok (ez utóbbi meglehetősen ritka). Nem felel meg mindenkinek minden ugyanúgy és ugyanolyan arányban – most a reggelik terén segítünk Neked.
Ha szeretnél a saját genetikai adottságodnak, azaz az anyagcseretípusodnak megfelelően étkezni, derítsd ki megbízható gépi mérés útján a pontos típusodat!
Ha fehérjetípus vagy…
A fehérjetípusnak kimondottan jók a “villásreggelik”, a tojásos ételek, szénhidrátforrásként főként zöldségekkel, illetve gyökérzöldségekkel: répacikkekkel, zellerhasábokkal, esetleg céklával, salátákkal.
Jó választás még az avokádó is, amely zsírforrás, mellé fehérjeként sonkát lehet enni, szintén zöldségekkel. A fehérjetípusoknak nem ajánlottak a magas keményítő tartalmú ételek, így alapvetően a kenyérféleségek sem. Viszont szinte nekik találták ki a paleo liszteket, lisztkeverékeket, amelyek alacsony keményítő tartalmúak – ezekből, egy kicsi barna rizsliszttel kombinálva tud kenyérhelyettesítőket sütni, ha mindenképp “kenegetős” reggelit szeretne.
A fehérjetípusok gyakran nem kívánnak reggelit, ilyen esetekben jó választás lehet nekik valamilyen tejmentes proteinshake. Akkor is alternatíva, ha valamiért inkább édeset enne, és nem tojásos, húsos ételeket.
A fehérjetípusnak kiegészítésként még ajánlható (egyénileg ez változó lehet!) az útifűmaghéj, ami 85%-ban emésztési folyamatokat javító rost. Ugyanez a helyzet a chia maggal is (ami viszont nem szénhidrátforrás, hanem zsír!) – ezeket tényleg csak kiegészítésként edd, mivel a túlzott rostbevitel sem kedvező az emésztőrendszernek. A chia maggal azért is érdemes vigyázni, mert keresztallergiás reakciót okozhat a szezám-, illetve mustármaggal.
Ha szénhidráttípus vagy…
A szénhidráttípus a klasszikus “zabkásázó”, de figyelnie kell az arányokra. A zab szénhidrátforrás, ehhez a rizstej is az, szemben a zsírdús magtejekkel, amelyek nem, vagy csak nagyon kis részben ajánlottak. A zsiradék-egységet fedezheted ezekből vagy esetleg hozzáadott magvakból is, a lényeg, hogy ne lépd túl. Fehérje gyanánt még keverhetsz bele egy kis növényi fehérjeport is. Hormontípustól függően, bogyós gyümölcsökkel is felturbózhatod a kását, de a kakaót, csokit inkább kerüld!
Miből főzhetsz még kását?
Quinoából, kölesből, hajdinából, amarántból – utóbbi egy kicsit magasabb természetes zsírtartalommal rendelkezik.
Sós reggelik közül a tojás inkább főtt állapotában javasolt vagy rántottaként csak fehérjéből, a megfelelő mennyiségű kókuszzsíron sütve. Ne keverd a fehérjeforrásokat, tehát ehhez pl. sonkát már ne egyél! Fogyaszthatsz viszont hozzá puffasztott barna rizst, ha jól tolerálod, akkor teljes kiőrlésű rozskenyeret is, de ha nem, akkor készíthetsz házi sütésű gluténmentes kenyeret.
Ehetsz még zsírszegény sonkát, mindenféle zöldséggel, vaj vagy margarin helyett pedig használj kókuszzsírt a szendvicshez.
Az egészség közös ügyünk, segítsük egymást jobb és minőségibb életet élni!