A kávé valóban fogyaszt? Meglepő tudnivalók a fekete italról
Olvasási idő: 5 perc
A kávé, illetve a koffein hatásait valóságos csodaként emlegetik mostanában, előszeretettel hivatkoznak arra, milyen hatékonyan segíti a fogyást vagy megelőzi a túlsúly kialakulását. Az igazság azonban ennél árnyaltabb, és sokak számára valószínűleg, igen meglepő is.
A kávé, mint fogyókúrás szer?
Ódákat zengnek a kávé élettani hatásairól, illetve arról, mennyire hatékony zsírégető. Nos, a koffeinnek tényleg van anyagcsere-pörgető hatása, de közel sem tekinthető csodaszernek.
Amire kevesen gondolnak, az, hogy hormonális befolyása van a kávénak. Bizonyos hormontermelő szerveket stimulál, amelyek intenzívebben kezdenek működni, a fogyasztó pedig sokkal energikusabbnak érzi majd magát a kávé elfogyasztása után. Itt jön a bökkenő, hogy csak nagyon rövid ideig. Éppen ezért, újra meg újra pótolni kell, először csak napi rendszerességgel, aztán naponta akár többször is. Kialakul a koffeinfüggőség, mert „a koffein olyan jó, úgy felpörget.”
Idővel pedig a hormontermelő szervek, amelyeket stimulál – hatással van az agyalapi mirigyre, a mellékvesére és a pajzsmirigyre is – elkezdenek fáradni. A folyamatos ingerlés miatti állandó, fokozott mértékű működés sajnos elfárasztja a szerveket, amelyek ezt követően nem tudják megfelelőképpen végezni feladatukat.
A kávé ahelyett, hogy segítené a fogyást, valójában így hat
Hizlal. Nem pedig fogyaszt, ahogy sokan a kávéról mondják. Mivel a hormontermelők nem látják el megfelelően a feladatukat, fáradtság jelentkezik. A fáradtságot még több kávéval, illetve evéssel kompenzálja az ember. Minden hormontípusnak megvannak a kedvencei, amelyekhez ilyen esetben nyúl, mert energiát vár tőlük. És ezzel ugyanazt, a már megkezdett ördögi kört folytatják: stimulálják a domináns hormontermelőt, ami még fáradtabb lesz, és még kevésbé tudja majd ellátni a feladatait.
Összhatásként, zavarok lépnek fel az anyagcsere-működésben, lelassul. Vagyis elkezd hízni az ember, még azoktól az ételektől is, amelyektől korábban nem jöttek fel rá pluszkilók! Arról, hogyan befolyásolja a hormonrendszer a táplálkozást, és a táplálkozás is a hormonrendszert, itt olvashatsz!
Az alvást is negatívan befolyásolja a kávé
Nem kizárólag azért hat negatívan az alvásra a fekete ital, mert koffeintartalma magas, hanem mert a kifáradt hormontermelő miatt az ember egyre fáradtabb és fáradtabb. Egyre több stimulánst vesz magához, energiaszintje azonban nem változik, alacsony marad. Alvászavarok jelentkeznek a rossz anyagcsere és a folyamatos, kimerült szervezet miatt, ami még több evéshez, és még rosszabb egészségi állapothoz vezet.
Ha elkerülnéd a hosszú távú egészségkárosodást, inkább mondj le a kávéról, és mellette minden más stimuláns szerről is. Mert az alakod és a hízás csak egyetlen dolog, hosszú távon az egészséged megőrzése a lényeges szempont.
Szeretnéd megtudni, milyen ételek egészségesek számodra, és melyek tiltólistásak? Gyere el anyagcseretípus mérésre, és részletes információkkal gazdagodsz majd tested működéséről, illetve a számodra optimális, karcsúsító és egészséges étkezésről.
Az egészség közös ügyünk, segítsük egymást jobb és minőségibb életet élni!