METABOLIC TYPING anyagcseretipizálás: divatdiéta vagy egy táplálkozástudományi rendszer? II.

Olvasási idő: 6 perc

Előző cikkünkben kifejtettük, milyen tudományos alapokon nyugszik az anyagcseretipizálás elmélete. Most pedig nézzük át a rendszer tartalmi elemeit és hogy mik az alappillérei.

Mi is az az anyagcseretípus elmélet?

A táplálkozáselméletek területén perspektíva váltást hozott az anyagcsere tipizáláson alapuló étkezés: Metabolic Typing Diet. Ez a felfogás szakít azzal az irányelvvel, hogy egyfajta diéta mindenki számára ideális és jótékony. Ezzel szemben az egyéni adottságokból indul ki, illetve az ehhez tartozó genetikailag meghatározott anyagcseretípusból. Alapja, hogy a tápanyagok, azaz a fehérjék, a zsiradékok és a szénhidrátok nem mindenkire egyformán hatnak. Ami valakinek jót tesz, az másoknál kifejezetten káros lehet, vagy akár túlsúlyt is előidézhet. Az anyagcseretípus szerinti táplálkozással egyensúlyba kerül a szervezet teljes működése, a szervek tehermentesítődnek, a sejtek anyagcseréje optimalizálódik.

Az anyagcseretípuson alapuló táplálkozás lényege

A módszer tehát egy komplex, tudományos alapokon, és több évtizedes tapasztalatokon nyugvó anyagcsere tipizálási rendszer, ami megteremti a szervezeteden belül a sejtszintű anyagcsere, és a vegetatív idegrendszer egyensúlyát, mindezt a hormonrendszer, a vércsoport, és az egyéni sajátosságok figyelembevételével.

A rendszer 4 fontos alappillére:

  1. Egy étkezés alkalmával elfogyasztott tápanyag arányok

Az elfogyasztott fehérje, zsír és szénhidrát aránya közvetlenül befolyásolja a szervezeteden belül a sejtszintű anyagcserefolyamatokat, és ezáltal hat az energiaszintedre. Tápanyag arányoknak hívjuk az egy étkezés alkalmával elfogyasztott fehérje, zsír és szénhidrát kcal-ban egymáshoz mért arányát. Ez alapján, anyagcsere típusok szerint, három táplálkozási típust különböztetünk meg: az egyik a fehérje – akinek fehérje hangsúlyosan kell táplálkozni; szénhidrát – akinek szénhidrát hangsúlyosan; és egyensúlyi – akinek a tápanyagokat viszonylagos egyensúlyban kell bevinnie az étkezések alkalmával. Ezt az idegrendszeri és emésztőrendszeri beállítottságod határozza meg.

  1. Jótékony és kerülendő élelmiszerek

Az anyagcseretípuson alapuló táplálkozási rendszer megmutatja, hogy az egyes élelmiszerek hogyan hatnak az egyes típusok szervezetére. Melyek azok az élelmiszerek, amelyek az anyagcserére jótékonyak, amelyek semlegesek, amelyek ritkán fogyasztandók, és melyek azok, amiket érdemes elkerülni azért, hogy vitális állapotban legyünk.

  1. Domináns hormonszerv kímélése a hízás ellen

A hormonális beállítottság annyit jelent, hogy mindenkinek van egy domináns hormon mirigye (pajzsmirigy, agyalapi mirigy, petefészek vagy mellékvese), ami bizonyos ételek elfogyasztása után aktívabban működik. Ha ez túl gyakran történik meg, akkor az adott mirigy kifárad, alulműködésbe kezd, ami többek között az anyagcsere lassulását eredményezheti, és elhízáshoz vezet. Ezek fogyasztása így kerülendő.

  1. Intoleranciát okozó ételek kerülése

Egyre több ember szenved valamilyen táplálék intoleranciában, ami azt jelenti, hogy bizonyos ételek nem tudnak megfelelő módon emésztődni, így fogyasztásuk igen káros hatással van a szervezetre. A két legnehezebben emészthető és ezzel együtt gyakran intoleranciát okozó élelmiszer: a tej, tejtermékek és a glutén, amelyek fogyasztását egy egészséges ember számára sem feltétlenül javasoljuk.

Milyen genetikai tényezők határozzák meg a táplálkozási típusodat?

Az alábbi ábra bemutatja azt a négy tényezőt, melyek együttesen határozzák meg a Te táplálkozási típusodat:

Te ennek a négy tényező által befolyásolt komplex rendszernek vagy az egyedi kombinációja, azaz 96 féle típusból egy, amit még befolyásolhatnak az egyéni intoleranciáid is.

Ha szeretnéd tudni vagy, Te vajon melyik típusba tartozol, kattints ide!

Az egészség közös ügyünk, segítsük egymást jobb és minőségibb életet élni!