Amit eddig nem tudtál a gluténmentes étrendről, pedig nagyon fontos
Olvasási idő: 5 perc
A gluténmentes étrend roppant népszerű manapság, ajánlgatják a lapos has eléréséért és a tartós súlyvesztés érdekében is. De tényleg olyan jó? Vagy már megint egy divatról van szó? Körbejártuk a problémát, és természetesen Veled is megosztjuk a cikkben.
A gluténmentes diétáról
A gluténmentes étrend alapvetően egy gyógyító étrend azok számára, akik gluténérzékenyek vagy -allergiásak. A glutén egy összefogó név, több fehérje alkotja, ezek közül is a gliadin nevű komponens okoz érzékenységet. A gliadinra sokak emésztőrendszere érzékenyebben reagál, intoleránsan, míg mások allergén reakciókat mutatnak, akár veszélyes immunválaszokkal. Az ő számukra találták ki alapvetően a gluténmentes étrendet. Mi a különbség az ételérzékenység, és az ételallergia közt? Korábbi cikkünkben írtunk róla.
Miért terjedt el szélesebb körben a gluténmentes étrend?
Mivel az egyik velejárója a gluténérzékenységnek a puffadás, és egyes esetekben más emésztési nehézségek is, ezért kezdték többek számára javasolni. Elterjedésében segített, hogy sok, jelenleg népszerű, inkább fehérje- és zsíralapú diéta is a glutén-, mi több, teljes gabonamentességre esküszik.
Amiről a legtöbb esetben elfelejtik informálni az embereket a gluténmentes étrend elkötelezett szószólói, az a megfelelő ételek fogyasztása. A gluténmentes alternatívákkal, kenyerekkel, egyéb pékárukkal és tésztákkal ugyanis van baj, bőven.
Miért nem feltétlenül egészséges és karcsúsító az, ami gluténmentes?
A gluténmentes termékek fő összetevője a kukoricaliszt/kukoricakeményítő. Ez egy nagyon magas szénhidráttartalmú és glikémiás indexű anyag, vagyis „diéta-kompatibilisnek” aligha nevezhető. Nem véletlenül ez a malacok “hízós” étele. Emellett, hogy a „rendes” lisztes termékekhez hasonló, megfelelő állagot érjenek el, mindenféle adalékanyagokkal, térfogatnövelőkkel és sűrítőkkel dúsítják ezeket az élelmiszereket, a hozzáadott, ízesítést szolgáló fehér cukorról nem is beszélve. Ha valaki gluténmentes étrendre tér át úgy, hogy közben nem gluténérzékeny, csak fogyni akar, figyelembe kell vennie, hogy a jelenleg kínált alternatívák – fehér rizsliszt, kukoricaliszt főként – nagyon hizlalnak, és csak egy hajszállal egészségesebbek a búzalisztnél. Ha valaki le akar mondani a gluténról, ne keressen helyettesítő termékeket, hanem étrendjében juttassa dominánsabb szerephez a zöldségeket, illetve gluténmentes gabonákat, csekély mértékben pedig az olajos magvakat. Ez egyébként ár-érték arányban is kifizetődőbb megoldás.
Valami, amiért viszont mindenképpen jó a gluténmentesség
Mivel szinte évről évre, egyre jobban nemesítik gabonaféléket, főként a búzát, ezért a káros gliadintartalmuk is folyamatosan növekszik. Bár az egészséges szervezet képes ennek megemésztésére, nem ekkora dózisban, mint amennyihez jelenleg egy átlagosan táplálkozó ember az élete során hozzájut. Mivel a gluténérzékenység nemcsak gyermekkorban alakulhat ki, hanem bármely életszakaszban, pontosan a telítődés miatt, érdemes változatosan táplálkozni, gluténmentes napokat, időszakokat tartani, hogy tisztuljon a szervezet. Illetve nem a búzakészítményeket érdemes választani a gluténtartalmú élelmiszerek közül sem, hanem a kevésbé nemesítetteket, például a rozst.
Hogyan derítheted ki, rád milyen hatással van a glutén?
A glutén – és sok más élelmiszer – hatásának kiderítésének van egy nagyon egyszerű vizsgálati módszere. Ebből megtudhatod, hogy jót tesznek-e neked vagy sem. Olvass utána bővebben ide kattintva, hogy működik teszt!
Az egészség közös ügyünk, segítsük egymást jobb és minőségibb életet élni!