Ezeken a hormonokon múlik a súlyod – mire figyelj velük kapcsolatban?
Olvasási idő: 7 perc
A hormonjaid nagyobb befolyással vannak a szervezeted, anyagcseréd működésére, illetve a túlsúlyodra és az abból való fogyásodra, mint azt gondolnád. Több olyan hormon is van, amelyeken az alakod múlik, illetve az, hogy rendelkezel-e súlytöbblettel, vagy le tudod-e adni azt. Mely hormonjaidra érdemes odafigyelni, és mit kell tudni ezekről?
Az agyalapi mirigy és a pajzsmirigy munkája és hormonjai
A pajzsmirigy egy aprócska szerv a légcső előtt, pillangóformájú, pajzsszerű. Két hormont termel: trijód-trionint és thiroxint (T3 és T4).
Az agyalapi mirigy által termelt TSH-hormon szabályozza ezek termelődését, amely azonban nem a pajzsmirigy, hanem az agyalapi mirigy (a képen) hormonja, tehát az agyalapi mirigyeden is múlik a pajzsmirigyed működése. A pajzsmirigy részt vesz az alapanyagcsere szabályozásában, és több szerv, illetve szervi funkció működésében.
Kapcsolódó, túlsúlyt okozó betegsége ezeknek a hormonoknak a pajzsmirigy alulműködése.
INZULIN – a vércukorszint egyik szabályozója
Az inzulin gyakorlatilag a “zsírraktáraid” hormonja, a hasnyálmirigy Langerhans-szigeteiben található béta-sejtek termelik.
Segít a bevitt cukor, illetve a szénhidrátok felhasználásában, amire a szervezetnek nincs szüksége, azt pedig zsír formájában raktározza, a zsírraktárakat építi.
Kapcsolódó, túlsúlyt kiváltó betegsége az inzulinrezisztencia. Ilyenkor a hasnyálmirigy érzéketlen az inzulinra, a szerv pedig egyre több hormont termel, hogy a cukor ne maradjon a vérben. De a szerv idővel sajnos kifáradhat, felborulnak az anyagcsere folyamatok, és megindul a hízás is.
Mit tudsz tenni a hormonjaid megfelelő működéséért?
A hormonális hízás egyik fő oka nem meglepő módon a táplálkozás. A test számára ugyanis az étel üzemanyag, és ha nem a megfelelőt biztosítod neki, felborul az egyensúlya, Te pedig hízni kezdesz. És igen, sajnos létezik olyan, hogy hormonális hízás. Ez a betegségek mellett a nem megfelelő táplálkozás hatására is bekövetkezhet, ha kárt szenvednek a hormontermelő szerveid. A hormonális hízásról tudj meg többet INNEN.
GLUKAGON – a hasnyálmirigy másik hormonja
A glukagon anyagcsere szabályozó hormon, a hasnyálmirigy Langerhans-szigeteiben található alfa-sejtek termelik. Gyakorlatilag az inzulinnal ellentétes feladatot végez, emeli a vércukor szintjét. Bontja a test zsírraktárait, és energiává alakítja azokat.
ADRENALIN – a stressz hormonja is hat a testsúlyodra
Az adrenalin a mellékvese velőállományában, erőteljes fizikai aktivitás, illetve stressz hatására termelődik. Ösztönzi az anyagcsere működését, és segít a test energiaellátásában, és nem másból, mint a testzsírból és a cukorraktárakból teszi ezt meg. Ezért IS fontos, hogy rendszeresen végezz intenzív testmozgást! A stressz ettől függetlenül tartósan nem segít a fogyásban, sőt, hizlal. Hogyan tudsz tenni ellene? Kattints IDE cikkünkért!
TESZTOSZTERON – hormonális hízás a férfi nemi hormon miatt
A tesztoszteron, illetve egész pontosan, annak hiánya kéz a kézben jár az inzulinrezisztencia kialakulásával, ami, ahogy fent már említésre került, (főként hasi) hízással üzen.
Az egészség közös ügyünk, segítsük egymást jobb és minőségibb életet élni!