Ételallergia vagy ételintolerancia? Ez a különbség köztük
Olvasási idő: 5 perc
Az ételallergiát és az ételintoleranciát gyakran összekeverik, azonban fontos, hogy a kettő nem ugyanaz. Sem általános jellemzőiket, sem pedig tüneteiket tekintve.
Az ételallergia és az ételintolerancia általános jellemzői
Az ételintoleranciát más néven ételérzékenységnek hívjuk. Ebben az esetben a test valóban „érzékenyen reagál” bizonyos élelmiszerek fogyasztására. Ez nem az immunrendszer, hanem az emésztőrendszer válasza, a kiváltó ok pedig valamely, az adott élelmiszert lebontó enzimnek a hiánya.
Ételallergia esetén a szervezet bizonyos élelmiszerekre egy azonnali immunválasszal reagál, vagyis az immunrendszer okozza a heveny tüneteket. Már nagyon kis mennyiségű (egy falat) étel elfogyasztása is kiválthatja ezeket.
Az ételérzékenység jellemző tünetei – emésztőrendszeri válaszok
- hasgörcs
- puffadás
- hasmenés
- szélgörcsök
- fejfájás
- székrekedés
Az ételallergia klasszikus tünetei – immunválaszok
- kiütések
- hányinger
- fulladásos tünetek
- szédülés
- eszméletvesztés
Milyen ételek, ételcsoportok okoznak intoleranciát vagy ételallergiát?
A leggyakoribb intolerancia a gluténérzékenység, illetve ételallergia változatában a cöliákia, azaz lisztérzékenység. Sokan gondolják úgy, tévesen, hogy glutén csak a búzában található – valójában azonban a rozs, az árpa és a tönkölybúza is tartalmazzák.
Szintén gyakori a tejérzékenység is, ez esetben a tejcukor, azaz a laktóz a felelős a tünetekért.
Ételallergiás tüneteket legtöbb esetben a mogyoró- és diófélék, tengeri ételek, a tojás és a szója okoznak, illetve a tej nemcsak érzékeny, hanem allergiás reakciót is kiválthat: ilyenkor a tejfehérje okozza a bajt.
Fontos tudnivalók és tanácsok
Lényeges különbség, hogy míg az allergiás tünetek azonnal jelentkeznek, könnyedén felismerhetők, az ételintolerancia ennél sokkal rejtettebb: sokszor évekig nem derül ki, mi okozza a rendszeresen jelentkező, kellemetlen emésztőrendszeri tüneteket. Ha gyakran érzed étkezéseket követően az ételintolerancia bármely tünetét, az alábbi megoldások javasoltak, hogy minél hamarabb fény derüljön a problémára:
- étkezési napló vezetése, részletes összetétel listával, tünetlistával – így idővel visszakereshető, milyen típusú ételek után, milyen tünetek jelentkeztek, és tudatosan vonhatod ki az ártalmasakat az étkezésedből;
- ételallergia vagy ételintolerancia vizsgálat– erről itt olvashatsz bővebben vagy be is tudsz jelentkezni;
- amennyiben orvosilag nem igazolódik, hogy probléma lenne, lehet, hogy nem allergiáról vagy intoleranciáról van szó, hanem sejtszinten nem reagál jól a szervezeted bizonyos élelmiszerekre– ezt az anyagcseretípus méréshez kapcsolódó ételteszt-mérés útján tudhatod meg a legkönnyebben.
Az egészség közös ügyünk, segítsük egymást jobb és minőségibb életet élni!