Milyen gyakran iszod? Ezeket jó tudni a zöld teáról és hatásairól
Olvasási idő: 5 perc
A zöld tea egy igen népszerű ital. Minden féle-fajta célokkal fogyasztják: élénkítőként, fogyás és méregtelenítés céljából, gyógyhatású italként, rákmegelőzőként – és még sorolhatnánk. A népszerűsége nyilván nem ok nélküli, de kell-e vigyáznod vele? Akik lemondanak róla, jól teszik, vagy túlzás az egész? Íme, az igazság a zöld teáról.
Az ember akarva-akaratlanul is elmosolyodik, mikor az online magazinokban már megint szembejön a zöld tea, mint fogyasztószer vagy bármilyen zöld tea kapszula, esetleg komplett, többnapos teakúrák. De mennyire egészségesek ezek? És mennyire hatékonyak egyáltalán?
Lássuk, miért isszák annyian
Ellentétben a fekete teával, itt a leveleket nem erjesztik, hanem napon szárítják. Így több aktív antioxidáns vegyület marad benne, ezek lényegében egészségvédő molekulák, immunerősítő hatással. Vitaminokban és ásványi anyagokban meglehetősen gazdag, C-, B2–, D- és K-vitamint is tartalmaz, emellett alumínium, magnézium, mangán, réz is található benne. Koffeintartalma alacsonyabb, mint a fekete teának és pláne, mint a kávénak, de emellett más élénkítő anyagok, teotromin és teofillin is vannak benne.
Több kutatás segítségével is bebizonyították, hogy „zsírtalanító” hatásuk miatt a szív- és érrendszeri betegségek kockázatának csökkentésében jelentős szerepet játszhat napi két bögre zöld tea.
2 gyakori tévhit a zöld teával kapcsolatban
A fent felsoroltak miatt, illetve a női magazinok fogyókúra rovatainak is köszönhetően terjedt el az a tévhit, hogy a zöld tea fogyasztószer. Valóban, a zsírégetésben szerepe lehet vegyületeinek, de pusztán csak zöld tea ivásával nem lehet látványos fogyást elérni. Ez egy összetett, komplex folyamat, amiben minden természetes zsírégető és méregtelenítő anyag segítséget jelenthet, de ahhoz, hogy a fogyás látványos és tartós legyen, elengedhetetlen az étkezésen való változtatás – ez 70%, 30%-ban pedig kell a testmozgás is. „De hát laposabb lett a hasam egy kúra után…” – mondják sokan. A helyzet az, zöld tea koffein tartalma nemcsak élénkít, de vizet is hajt a szervezetből. A puffadt hasat a felgyülemlett víz is okozhatja, amit, ha egy teakúra során elveszt az ember, bizony laposabb pocakhoz vezet – néhány nap erejéig.
Nélkülözhetetlen, hogy olyan étrendet folytass, ami nem egy sablon követését írja elő, hanem a Te szervezeted saját, egyedi igényeire épít. Ennek megfelelően határozza meg a számodra ideális vagy épp nem megfelelő élelmiszereket, a tápanyagbevitel szükséges arányát, illetve egy adott napi kalóriabevitelt.
Ilyen étrendet szeretnél folytatni, és garantáltan megválnál a pluszkilóktól – nemcsak ideig-óráig? Kattints ide – van egy tippünk!
Sokan azt gondolják, a zöld tea étvágycsökkentő szer is, és isszák evés helyett. Nos, lehet, hogy vitaminok és ásványi anyagok vannak benne, de egy teljes értékű, hasznos tápanyagokban gazdag étkezést sajnos nem fog helyettesíteni! Az étvágyat annyiban veszi el, hogy íze erőteljes, illetve az éhség mögött sokszor a folyadékhiány áll. De erre remek megoldást jelent egy pohár víz is, nem kell stimuláns szerhez nyúlni. Az éhezés pedig nem megoldás, ideig-óráig sem!
A zöld tea és a májkárosodás
A zöld teáról elterjedt néhány éve, hogy fogyasztása májkárosodást okoz. Ez azonban nincs teljesen így, a szálas teára ez nem vonatkozik. A kivonatot tartalmazó teák és termékek azok, amelyek a különböző vegyszeres kezelések miatt valóban vezethetnek májproblémákhoz, mérgezéshez. Ebbe beletartoznak azok a fogyókúrás készítmények, kapszulák, italporok is, amelyekben szerepel a zöld tea kivonata. Májkárosodást okozhat viszont bármilyen zöld tea bizonyos gyógyszerekkel együtt szedve: paracetamolt tartalmazó készítmények szedésekor semmiképp ajánlott inni!
Idd vagy ne idd?
A zöld tea hatásait vizsgáló kutatók napi kb. 9 grammban maximalizálták az egészséges mértéket, a kivonatos termékeket viszont senkinek sem javasolják. Emellett, a stimulánsok mindenkire másképp hatnak: érdemes kerülnie a zöld tea fogyasztását annak, aki érzékeny az élénkítőkre, továbbá oda kell figyelni rá, hogy a stimulánsok fogyasztása hatással lehet a hormontermelésre. Bizonyos hormontípusokra ráadásul olyannyira intenzíven hat, hogy még hízást is okozhat. Kíváncsi vagy, milyen hormontípusok léteznek, és hogyan áll ezek működése összefüggésben a hízással? Ebből a cikkünkből megtudhatod.
Az egészség közös ügyünk, segítsük egymást jobb és minőségibb életet élni!