Ennyi fehérjét kell enned naponta, ha fogyni akarsz!
Olvasási idő: 6 perc
Az optimális fehérjebevitel kapcsán megoszlanak a vélemények: nyilván mást mond egy dietetikus, és mást egy személyi edző. Van tudományos ajánlás, ami mellett azonban több dolgon is múlik, kinek mennyi fehérje felel meg naponta. Cikkünkből többet is megtudhatsz, ha tovább olvasol!
Mik a fehérjék, és mi a fehérjebevitel szerepe?
A fehérjék nagyjából 20 különféle aminosav kombinációiból felépülő vegyületek, az élő sejtek egyik legfontosabb alkotórészei. Az emberi szervezet 14-16%-a áll különféle fehérjékből, az izmok, a kötőszövetek, a csontok építő elemei is többek között. Vannak olyan fehérjék, amiket a szervezet képes előállítani, azonban néhányat csak táplálkozás útján tud felvenni, ezért is fontos a megfelelő fehérjebevitel. A táplálék útján bevitt fehérje az emésztőnedveknek köszönhetően aminosavakra bomlik, majd ezek közvetlenül a keringési rendszerben szívódnak fel.
Miért fontos még a megfelelő mértékű fehérjebevitel?
- Az anyagcsere-folyamatok során szükség van a fehérjék katalizátorként való közreműködésére.
- A hormonok egy része is fehérjevegyületekből áll.
- Az izmok építéséhez-épüléséhez is nélkülözhetetlen a fehérje.
Mennyi az ideális napi fehérjebevitel?
A világban egyre magasabb az elhízottak száma, és Magyarország sajnos benne van túlsúlyos emberek arányát tekintve az élbolyban. A szakértők újra és újra igyekeznek körbejárni annak kérdését, hogyan lehetne egészségesebb, fittebb társadalmat alkotni, drasztikus módszerek nélkül. Az egészséges életmód és a táplálkozási reform kapcsán egyre nagyobb szerep jut az optimális tápanyagarány témakörének, vagyis a megfelelő eloszlású zsír-, szénhidrát- és fehérjebevitel kérdéseinek.
A Magyar Obezitológiai és Mozgásterápiás Társaság szerint egy fogyást célzó, 1200-1600 kcal-ás étrend alatt a bevitt táplálék 25%-a kell, hogy fehérjékből álljon, de néhány egyedi tényező ezen módosíthat, mint a testtömeg, a testzsír-arány, az általános életmód, vagy a sportolás mennyisége. Ez eddig rendben is van, de akad még valami, amivel bár egyre többen foglalkoznak, a köztudatba még mindig nem épült be: ez az anyagcseretípus.
Nem ismered a típusod?
Ide kattintva kiderítheted!
A mostanában nagyon divatos, szénhidrátcsökkentett, de zsírban és fehérjében gazdag diéták elkötelezett követői és hívei folyamatosan szidalmazzák a szénhidrátot és piedesztálra emelik a fehérjét, erősen eltolt arányok szerint étkeznek. Miközben van, akivel ez a fajta evés kimondottan rosszat tesz. Minden test másképp működik ugyanis, és ha valaki nem a neki kedvező arányok szerint táplálkozik, annak hízás lesz az eredménye. Az optimális arány tehát borulhat az egyedi anyagcsere-jellemzőknek megfelelően; van, aki számára az ajánlottnál is magasabb, míg mások számára egy mérsékeltebb fehérjebevitel lehet kedvezőbb.
Elégtelen fehérjebevitel – ezek a tünetek
A saját, egyedi igényekhez mérten, ha alacsony mértékű a fehérjebevitel, az alábbi tünetek jelentkezhetnek:
- hulló haj,
- csökkenő izomtömeg,
- lehangoltság,
- nassolási vágy,
- lassú sebgyógyulás,
- izomfájdalom,
- gyenge körmök.
Ha ezeket gyakran tapasztalod, érdemes utánaszámolni, mennyi fehérjét eszel egy nap, illetve az anyagcseretípusod alapján megállapítani egy új, optimális beviteli értéket.
Az egészség közös ügyünk, segítsük egymást jobb és minőségibb életet élni!